Karim Benzema Bio ❤

Fransk fotbollsspelare

Karim Mostafa Benzema (född 19 december 1987) är en fransk professionell fotbollsspelare som spelar som anfallare för den spanska klubben Real Madrid och det franska landslaget. Han är känd för sin flygförmåga, arbetsrate, spel och efterbehandling.

Född i Lyon började Benzema sin seniorkarriär med hemstadsklubben Olympique Lyonnais 2005 och bidrog sporadiskt till tre Ligue 1-titelvinster. 2008 utsågs han till National Union of Professional Footballers (UNFP) Player of the Year och i Team of the Year när han slutade som ligans bästa målscorer och vann sin fjärde titel och första Coupe de France. 2009 var Benzema föremål för en då fransk skivförening fotbollsöverföring när han undertecknades till Real Madrid i en överföring värd 35 miljoner euro.

Efter att ha kämpat för att etablera sig i sin debutsäsong, Benzema nådde så småningom framträdande på Real Madrid och har vunnit tretton troféer, inklusive tre La Liga-titlar, två Copas del Rey, och fyra UEFA Champions League-titlar, och rankas som klubbens femte toppmålsscorer hela tiden, såväl som deras toppassistentleverantör hela tiden. Medan han var på Real Madrid har Benzema också utsetts till årets franska spelare tre gånger.

Benzema, en fransk internationell, vann UEFA European Under-17 Championship 2004 och debuterade för Frankrike 2007, 19 år gammal. Han har sedan dess tjänat över 80 möss, inklusive poäng i tre och dykt upp i fyra stora turneringar: 2008, 2012 och 2020 utgåvor av UEFA European Championship och 2014 FIFA World Cup. Han gjorde sitt första mål i en vänskap mot Österrike och rankas som sin lands gemensamma sjätte toppmålsscorer. Benzema lämnades kontroversiellt ur truppen för VM 2010 och spelade inte för Frankrike på över fem år efter att ha varit inblandad i en publicerad skandal med utpressning 2015; han återvände till truppen för UEFA Euro 2020.

Tidig karriär

Benzema började sin fotbollskarriär på sin hemstadsklubb Bron Terraillon SC vid åtta års ålder. Medan han var på klubben fick han smeknamnet Coco av vänner och, efter att ha gjort två mål i en under-10 match mot Lyon ungdomsakademi, började han locka uppmärksamhet från den största klubben i staden. Enligt Serge Santa Cruz, som var president för Bron Terraillon på 1990-talet, hade Lyon-tjänstemän besökt honom direkt i ett försök att underteckna ungen; emellertid vägrade Santa Cruz. Efter att ha pratat med Benzemas far tillät klubben spelaren att genomgå en rättegång med Lyon.[8] Efter rättegången anslöt sig Benzema officiellt till Lyon och infördes i klubbens akademi.

Lyon

Benzema steg snabbt upp ungdomskategorierna i akademin. Han tjänade som en ballboy under Lyon seniorlagsmatcher och presterade bra i skolan och beskrivs som en student som var “diskret och respektfull”. På under 16-nivå, Benzema gjorde 38 mål i Championnat National des 16 ans, den inhemska ligan för under 16 ungdomsspelare i Frankrike. Före säsongen 2004–05, Benzema befordrades till klubbens reservlag, som spelade i amatören Championnat de France, den fjärde divisionen i fransk fotboll. Trots att han bara spelade med laget under höstkampanjen gjorde han ett laghöga tio mål när Lyon reservlag slutade tvåa i sin grupp.

HISTORIE

  • SC Bron Terraillon (1995-96)
  • Olympique de Lyon Academy (1996-04)
  • Olympique de Lyon (2004-09)
  • Real Madrid (2009-)

STATISTIK

46
Fixturer spelade

30
Mål poäng

9
Hjälper w / mål

3883
Minuter spelade

PERSONLIGA DETALJER

Födelseort: Lyon (Frankrike)
Födelsedatum: 19/12/1987
Position: Framåt
Vikt: 81,2 kg.
Höjd: 1,85 m.

HONOURS

4 europacup
4 FIFA Club World Cup
3 European Super Cup
3 National League
2 spanska cupen
3 spanska Super Cup
4 Ligue 1

2004–07: Genombrott och tre ligatitlar
Benzema kallades till seniorlaget för första gången under manager Paul Le Guen under pausen fram till andra halvan av säsongen. Som vanligt med nya spelare som anlände till Lyon, var den unga anfallaren tvungen att stå upp och prata med sina nya lagkamrater, som vid den tiden inkluderade sådana som Michael Essien, Sylvain Wiltord, Florent Malouda och Eric Abidal. När han talade utsattes Benzema för skämt och skratt, vilket fick ungen att förklara, “Skratta inte, jag är här för att ta din plats.”

Han gjorde därefter sin professionella debut den 15 januari 2005 mot Metz och framträdde som en ersättning för Pierre-Alain Frau. Lyon vann matchen 2–0 när Benzema gav assistenten på det andra målet som Bryan Bergougnoux gjorde. Han skulle därefter underteckna sitt första professionella kontrakt, samtycker till en treårsavtal. Efter att ha gjort ytterligare tre uppträdanden som ersättare, den 2 april gjorde Benzema sin första professionella start i en 1–0 seger över Lens. Han avslutade kampanjen med sex uppträdanden när Lyon vann sin fjärde raka ligatitel.

Benzema började säsongen 2005–06 under ledning av den nya manager Gérard Houllier. Under Houllier kämpade han i meningsfulla minuter på grund av närvaron av den nyligen signerade brasilianska anfallaren Fred, liksom Sylvain Wiltord. Benzema debuterade den 2 oktober 2005 i en ligaseger över Rennes, och framträdde som ersättare. Den 6 december debuterade han i UEFA Champions League i Lyons sista gruppmatch mot den norska klubben Rosenborg. På sin tävlingsdebut gjorde han sitt första professionella mål i en 2–1 seger.

En månad senare fick Benzema sin första professionella dubbel i en 4–0 seger över Grenoble i Coupe de France.[19] Den 4 mars 2006 gjorde Benzema sitt första professionella ligamål mot Ajaccio i en seger på 3–1.

Benzema började tjäna mer speltid under säsongen 2006–07 och gjorde sin tävlingssäsongdebut i Trophée des Champions 2006 mot Paris Saint-Germain. I den franska Supercup konverterade Benzema en straff som drog matchen 1–1. Lyon vann senare ligadyraren 5–4 på straff. Benzema öppnade ligakampanjen på en snabb not i lagets första match under säsongen mot Nantes. Han konverterade också två mål i Champions League-gruppfasen mot den rumänska dräkten Steaua București och den ukrainska klubben Dynamo Kiev. Tre veckor senare, den 26 augusti 2006, framträdde Benzema som ersättare och gjorde två mål i en borteseger på 4–1 över Nice. Efter att ha uppträtt regelbundet under höstkampanjen, den 10 november, fick Benzema en allvarlig lårskada.Skadan resulterade i att anfallaren saknade tre månaders åtgärd innan han återvände i februari 2007. Benzema lyckades inte göra mål förrän säsongens sista ligamatch mot Nantes när Lyon spelade in sin sjätte ligatitel i rad.

Leave a Comment